Czy probiotyki szkodzą?

Jakiś czas temu pojawił się w Internecie sensacyjny artykuł, że probiotyki szkodzą zamiast pomagać.

Wywołał on ogromną dyskusję, ale wprowadził też zamieszanie, ponieważ jego autorzy nie dość jasno napisali, że w przytaczanych badaniach probiotyki zaszkodziły pacjentom z… SIBO!

SIBO, czyli przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego jest jedną z jednostek chorobowych w których faktycznie źle dobrana probiotykoterapia może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych.

Jeśli pacjent cierpi na SIBO podanie bakterii probiotycznych może nasilać dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zamiast im przeciwdziałać. Tymczasem proponowanie pacjentom probiotyków w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego jest często rutynowym zaleceniem. Ten błąd popełnia wielu pacjentów, a nawet specjalistów!

Dlatego jeśli mamy do czynienia z takimi objawami jak:

  • bóle brzucha, wzdęcia, nudności
  • dolegliwości nasilają się po spożyciu posiłków bogatych w błonnik, skrobię oporną lub po podaniu probiotyków

warto zadać sobie pytanie – czy to nie SIBO?

Kiedy probiotyk może powodować ból brzucha?

Zadarza się, że pacjenci dzwonią do nas z pytaniem: Zauważyłam, że po probiotykach mnie i moje dziecko boli brzuch. Czy to możliwe? 

Najlepiej odpowie na nie kierownik działu naukowego Instytutu Mikroekologii i diagnosta laboratoryjny dr n. med Anna Bartnicka

Probiotyk, jak każdy inny suplement diety czy lek powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Najczęstszą przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego po spożyciu probiotyków jest SIBO, czyli przerost bakterii w jelicie cienkim, nietolerancja laktozy lub alergia na białka mleka krowiego. Czasami zdarza się, że w przypadku dużej dysbiozy zbyt wysoka dawka bakterii probiotycznych może powodować ból brzucha. Jeśli taki problem wystąpi należy poszerzyć diagnostykę o SIBO, badanie nietolerancji i alergii pokarmowych, a także wykonać badanie mikrobioty jelitowej KyberKompaktPro co pozwoli skuteczniej dobrać dawkę oraz rodzaj preparatu. “

 

  • Jak częsty jest to problem?
  • Jakie są możliwości diagnostyczne i postępowanie terapeutyczne?
  • I jak prowadzić pacjenta u którego stwierdzono SIBO?

Podczas tegorocznej konferencji Mikrobiota 2019,  na te pytania odpowie jedna z najbardziej uznanych specjalistek w tej dziedzinie –  Lek. Med. Weronika Walęcik – Kot