O konsekwencjach nadmiernej przepuszczalności bariery jelitowej mówi się od wielu lat. Jednak, prawdopodobnie ze względu na zainteresowanie tematem przez gałąź medycyny alternatywnej zagadnienie to traktowane jest często jako nienaukowe. Tymczasem zaburzenia funkcjonowania bariery jelitowej to silnie udokumentowane zjawisko, również opisywane w naukowych artykułach z czasopism medycznych. Warto wiedzieć o nim jak najwięcej, ponieważ może mieć konsekwencje dla działania całego organizmu.
Bariera jelitowa
Łącznie nabłonek jelitowy stanowi znacznie większą powierzchnię niż nasza skóra, a codziennie przez wprowadzane jedzenia i pica do układu pokarmowego dochodzi do kontaktu światem zewnętrznym. Dlatego nabłonek jelitowy powinien stanowić selektywnie przepuszczalną barierę. Oznacza to, że prawidłowo działające jelito oddaje do organizmu odpowiednio rozłożone składniki mineralne, witaminy czy składniki pokarmowe, ale zatrzymuje w swoim świetle toksyny, resztki pokarmowe i patogeny. System działania bariery jelitowej jest bardzo skomplikowany i złożony, oraz silnie zależny od między innymi układu immunologicznego. Wszystko po to, aby jak najskuteczniej chronić organizm przed wtargnięciem patogenów przy jednocześnie jak najefektywniejszym przekazywaniu substancji odżywczych i wody. Niezwykle istotną rolę w zachowaniu bariery jelitowej stanowi mikrobiom zasiedlający jelita.
Mikrobiota jelit a bariera jelitowa
Bytujące w jelitach bakterie pełnią szereg funkcji, począwszy od wsparcia procesów trawiennych, a skończywszy na roli immunomodulującej. Tworzą na powierzchni jelit swoistą barierę ochronną, która jest jednym ze składowych bariery jelitowej. Co więcej, produkują one substancje, takie jak np. maślan, które mają za zadanie ożywiać nabłonek jelita oraz wzmagają produkcję śluzu – także wchodzący w skład bariery jelitowej. Rola mikrobioty w zachowaniu właściwej, selektywnej przepuszczalności jelit jest więc nie do przecenienia.
„Konsekwencje nadmiernej przepuszczalności bariery jelitowej w świetle wiedzy medycznej.” – to temat wykładu jaki poprowadzi dr n. med. Maciej Hałasa. Prelegent jest lekarzem immunologiem zatrudnionym w Zakładzie Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Oprócz podstawowej działalności naukowej (m.in. pionierskich badań w zakresie pozyskiwania komórek macierzystych VSEL oraz zagadnień dotyczących szczelności bariery jelitowej) i dydaktycznej (immunologia, patofizjologia). Dr n. med. Maciej Hałasa to niekwestionowany autorytet w dziedzinie badań nad przepuszczalnością bariery jelitowej, układu immunologicznego jelit i zaburzeń odporności. Zagadnienia te stały się przedmiotem cyklu kilkudziesięciu wykładów wygłoszonych w ostatnich latach w całej Polsce.
Podczas wykładu dr n. med. Macieja Hałasy dowiesz się:
- Jak działa bariera jelitowa i jakie są jej funkcje.
- Co wpływa na działanie bariery jelitowej.
- Jakie są konsekwencje nadmiernej przepuszczalności jelitowej.
- Jaki ma to wpływ na układ immunologiczny.
- W jaki sposób można modulować mikrobiom i wpływać na poprawę działania bariery jelitowej?
Comments