Programowanie zdrowia człowieka od poczęcia – temat, który zajmuje naukowców na całym świecie.
W Instytucie Mikroekologii zajmujemy się nim już od wielu lat i chcemy podzielić się z Wami naszą wiedzą.

Co to jest programowanie zdrowia?

Można powiedzieć, że programowanie zdrowia polega na wdrożeniu działań profilaktycznych już od momentu starania się o ciążę. Jednak w najpowszechniejszym rozumieniu obejmuje ono okres 1000 pierwszych dni życia dziecka od poczęcia do około 3 roku życia. W tym okresie zachodzi najwięcej zmian i najintensywniejszy rozwój między innymi mózgu, układu immunologicznego, pokarmowego. Wówczas kształtuje się metabolizm oraz nawyki żywieniowe dziecka, które będą rzutowały na całe dalsze życie.

Programowanie zdrowia to przyszłość medycyny. Już teraz profilaktykę uznaje się za medycynę XXI wieku. Dlatego naszym zadaniem, jako specjalistów jest tak edukować pacjentów, aby mogli oni od samego początku kształtować zdrowie swoich dzieci.

Mikrobiom – najlepsza polisa?

Od okresu ciąży, a nawet jeszcze przed poczęciem, mamy wpływ na to, jakim zdrowiem będzie cieszyło się młode pokolenie w przyszłości. Jednym z obszarów na których warto się skupić i który obecnie podlega intensywnym badaniom jest mikrobiota jelitowa. Na jej prawidłowy rozwój ma pływ wiele czynników.

Zagadnienie to stało się głównym obszarem zainteresowań oraz tematem doktoratu dr. n.med. Anny Bartnickiej, który spotkał się z ogromnym uznaniem środowiska naukowego i wniósł wiele w dziedzinę badań nad kształtowaniem się ludzkiego mikrobiomu.

Programowanie zdrowia – wiedza przyszłości

Teraz, jak i w niedalekiej przyszłości największe znaczenie będą mieli specjaliści z szeroką wiedzą z różnych dziedzin. Ogromną przewagę na rynku usług medycznych daje także znajomość najnowszych terapii oraz możliwości diagnostycznych. Jako Instytut Mikroekologii chcemy, aby temat mikorbioty jelitowej i jej szeroko pojęty wpływ na zdrowie stał się ważnym elementem edukacji każdego specjalisty.

Podczas tegorocznej konferencji Mikrobiota 2019 podczas wykładu dr n. med. Anny Bartnickiej dowiesz się między innymi:

  • Jakie czynniki odgrywają kluczowe znaczenie w programowaniu zdrowia dziecka?
  • Jaki, w świetle najnowszych badań, wpływ na mikrobiotę dziecka ma rodzaj porodu?
  • Jak można w praktyce wykorzystać to, co już wiemy na temat mikrobioty, czyli praktyczne ujęcie na temat probiotyków w ginekologii i pediatrii.

 

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem konferencji oraz do zakupu biletów.