Celiakia, czyli choroba trzewna o podłożu immunologicznym dotyczy ok. 1-2% populacji. Chorzy na celiakię wykazują bardzo silną nadwrażliwość na gluten, którego spożywanie w konsekwencji prowadzi do zniszczenia kosmków jelitowych oraz wytworzenia się przewlekłego stanu zapalnego w obrębie jelita. Po zdiagnozowaniu celiakii konieczne jest zastosowanie ścisłej diety bezglutenowej. Czy możne jednak pacjentom zalecić coś więcej?

Celiakia – nie zawsze oczywista

Jeszcze jakiś czas temu panowało przekonanie, że celiakia to choroba, którą diagnozuje się u dzieci. Teraz, wraz ze wzrostem świadomości oraz dostępem do nieinwazyjnych badań w kierunku celiakii coraz częściej diagnozuje się ją także u osób dorosłych. Celiakia, obok typowych objawów takich jak bóle brzucha, biegunki, wymioty czy zaparcia może przybierać także postać skąpoobjawową. Na jakie symptomy warto zwracać uwagę:

  • anemia
  • obniżony poziom kwasu foliowego
  • afty
  • zmęczenie
  • chudnięcie
  • niedobory witamin
  • podwyższone markery wątrobowe

Badania wykazały, że niektóre choroby mogą być powiązane z celiakią np. choroba Dühringa, cukrzyca typu I, Zespół Sjögrena, nefropatia IgA, zespół Downa, niepłodność (u ok. 20% kobiet z niepłodnością lub ze skłonnością do poronień przyczyną zaburzeń może być celiakia).

Celiakia a mikrobiota

Mikrobiota jelitowa ma znaczenie dla prawidłowego działania bariery jelitowej. Poza tym dysbioza jelitowa nasila stan zapalny, który ma kluczowe znaczenie w przebiegu choroby. Badania wykazały, że pacjenci z celiakią mają zredukowaną liczebność pożytecznych gatunków bakterii jelitowych, np. Lactobacillus, a rozrost bakterii potencjalnie patogennych bakterii proteolitycznych w porównaniu z osobami zdrowymi. Pozwala to na wyciągnięcie wniosków, że odpowiednio dobrana probiotykoterapia mogła by pomóc pacjentom w przywróceniu równowagi bakteryjnej w jelicie, co pozwoli między innymi na uszczelnienie bariery jelitowej oraz zmniejszenie stanu zapalnego.

Mikrobiota a celiakia w praktyce

Jeżeli interesuje cię temat  „Mikrobiota w celiakii” zapraszamy na prelekcję Pani Profesor Bożeny Cukrowskiej podczas konferencji naukowej Mikrobiota 18 maja 2019 w hotelu Mariott w Warszawie.

Prof. dr hab. n. med. Bożena Cukrowska jest doświadczonym specjalistą pediatrią i immunologiem. Po ukończeniu Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku rozpoczęła pracę w I Klinice Chorób Dzieci w Białymstoku, a następnie podjęła studia doktorskie na Uniwersytecie Karola w Pradze oraz pracowała w Zakładzie Immunologii Czeskiej Akademii Nauk. Od 2000 roku zatrudniona jest w Zakładzie Patologii Instytutu – „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, gdzie od 2002 roku kieruje Pracownią Immunologii. Od 2014 roku pełni funkcję przewodniczącej Sekcji Celiakalnej Polskiego Towarzystwa Hepatologii, Gastroenterologii i Żywienia Dzieci. Jest członkiem honorowym Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Jej główne zainteresowania naukowe związane są z immunologią błon śluzowych, patofizjologią chorób układu pokarmowego i chorób o podłożu alergicznym oraz znaczeniem mikrobioty jelitowej w rozwoju przewlekłych chorób nieinfekcyjnych.

 

Podczas wykładu dowiesz się między innymi:

  • Jakie możliwości terapeutyczne pojawiły się w temacie wsparcia leczenia pacjentów z celiakią?
  • Jaki jest stan wiedzy na dzień dzisiejszy i czego możemy spodziewać się w tym temacie w przyszłości?
  • Jak mikrobiota oddziałuje na jelita w przebiegu celiakii
  • Jak wykorzystać wiedzę i doświadczenie Prof. dr hab. n. med. Bożeny Cukrowskiej w swojej praktyce

 

Bądź na bieżąco i weź udział w najlepszej konferencji 2019 roku!