Alicja Bartkowska-Śniatkowska
Ukończyła studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, z którym związana jest zawodowo od 1994 roku. Od 2006 roku kieruje Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii Pediatrycznej w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu.
Od 2012 r. jest przewodniczącą Sekcji Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej PTAiIT (Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii), która w ostatnich latach opracowała ogólnopolskie wytyczne i zalecenia dotyczące znieczuleń dzieci, leczenia ostrego bólu czy leczenia żywieniowego w intensywnej terapii.
Autorka publikacji z zakresu odmienności farmakokinetyczno-farmakodynamicznych u pacjentów populacji dziecięcej wymagających znieczulenia do różnych procedur diagnostycznych i operacyjnych. Propagatorka badań nad wpływem leków, różnych substancji oraz innych czynników na rozwijający się mózg niemowląt i małych dzieci, poddanych analgezji i sedacji zarówno podczas znieczulenia ogólnego jak i w trakcie intensywnej terapii. W swoje praktyce naukowej i zawodowej interesuje się lekami i metodami poprawiającymi właściwości kognitywne, pamięć oraz zdolność uczenia się u dzieci po wyleczeniu ze stanu krytycznego, po opuszczeniu oddziałów intensywnej terapii.
Powyższa wiedza i doświadczenie są podstawą do wygłoszenia wykładu na Konferencji Mikrobiota 2019 zatytułowanego „Wpływ mikrobiomu na mózg ludzki”.