Jan Mazela
Pracuje w Katedrze Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Posiada specjalizację z pediatrii i neonatologii. Staże specjalizacyjne odbywał w Centrum Medycznym Uniwersytetu Illinois w Chicago, potem pracował na Uniwersytecie Temple w Filadelfii oraz prowadził badania nad wziewnym surfaktantem Centrum Medycznym Loma Linda w Kalifornii oraz w Discovery Laboratories. W sumie przepracował w Stanach Zjednoczonych Ameryki 11 lat.
Od roku 2013 jest kierownikiem Kliniki Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz prowadzi badania nad mikrobiomem jelita noworodków i jego wpływem na dalszy rozwój dzieci.
Prof. UM dr hab. n. med. Jan Mazela może poszczycić się bogatym dorobkiem naukowym oraz licznymi publikacjami w recenzowanych czasopismach jak Journal of Aerosol Medicine and Pulmonary Drug Delivery, PLoS ONE, Pediatrics, Toxicology Letters, Environmental Research Archives of Disease in Childhood, Standardy Medyczne, Ginekologia Po Dyplomie, Od roku 2015 prelegent współpracuje ściśle z Instytutem Mikroekologii w Poznaniu w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci z IgE niezależną nietolerancją pokarmową i dysbiozą jelitową.
Prawidłowa mikrobiota jelitowa ciężarnej i pierwsze 1000 dni w życiu dziecka są kluczowe w budowaniu jego mikrobioty jelitowej, co ma znaczenie w prawidłowym kształtowaniu układu pokarmowego i immunologicznego organizmu, a długofalowo przekłada się to na zdrowie organizmu. Bardzo ważny w aspekcie kształtowania się mikrobioty jelitowej jest też sposób porodu, karmienie oraz przebyte antybiotykoterapie w pierwszych latach życia dziecka. Zaburzenia prawidłowej kolonizacji mikrobioty przewodu pokarmowego warunkują ryzyko wystąpienia astmy, alergii, autyzmucukrzycy typu 1 oraz innych chorób cywilizacyjnych. Podczas konferencji Prof. UM dr hab. n. med. Jan Mazela przedstawi referat pt. „Mikrobiota w okresie okołoporodowym – piętno na całe życie.”