Przychodzi pacjent do lekarza lub dietetyka i zadaje, proste wydawałoby się pytanie „dlaczego nie mogę schudnąć?”. Przyczyn problemów z utratą nadmiernej masy ciała może być bardzo wiele. Najczęściej jednak walkę z nadwagą i otyłością zaczyna się od przeanalizowania stylu życia pacjenta – jego diety, stopnia aktywności fizycznej. Dodatkowo wykonuje się standardowe badania, które mogą pomóc zdiagnozować choroby objawiające się nagłym przyrostem masy ciała np. insulinooporność czy hashimoto. Po wstępnej diagnozie wdraża się odpowiednią dietę, zmiany stylu życia, leczenie lub suplementację. Co jednak jeśli to nadal za mało?

Otyłość z jelit

Najnowsze badania pokazują, że mikrobiota jelit ma znacznie większe znaczenie w nadwadze i otyłości niż wydawało się do tej pory. Jej rola w trawieniu pokarmów była znana od dawna, jednak pogłębione badania pokazały, że to właśnie bakterie jelitowe odpowiadają w pewnym stopniu za regulację uczucia głodu i sytości. Stan jelit związany jest także z przewlekłym stanem zapalnym, który także może niweczyć wysiłki włożone w dietę czy aktywność fizyczną i blokować ich efekty. Wpływ mikrobioty jelitowej na masę ciała stał się na tyle istotnym tematem, że zaczęto przeprowadzać zaawansowane badania, które miały pokazać jak modulacja mikrobioty jelitowej może być zastosowana w terapii nadwagi i otyłości.

Otyłość a mikrobiota

Taki temat będzie miał wykład prezentowany przez dr hab. N. med. Lucynę Ostrowską podczas tegorocznej konferencji Mikrobiota 2019. Jest ona niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie badań nad mikrobiotą w otyłości, chorobach przewodu pokarmowego, a także w sporcie.  Od 20 lat zajmuje stanowisko kierownika Ośrodka Leczenia Otyłości i Chorób Dietozależnych w Białymstoku.  Jest V-ce Prezesem Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, V-ce Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Praktycznej Terapii Otyłości „Talia”, V-ce przewodniczącą Sekcji Dietetyki Medycznej POLSPEN, członkiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego. W swoich licznych publikacjach naukowych niejednokrotnie wskazywała na związek mikrobioty i otyłości.

Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się z uczestnikami tegorocznej konferencji. Nie może tam ciebie zabraknąć!